Stejně jako každý rok uspořádala společnost KERAMOST, a.s. odbornou a mezi slévárenskými odborníky uznávanou a vysoce ceněnou „Bentonitovou konferenci“. Jednalo se již o 17. ročník této specifické akce, která je vždy uspořádána s cílem informovat o novinkách, problémech a teoretických i praktických řešeních ve slévárenské praxi, a to vše ve formě vybraných přednášek a témat k diskuzi.
Letošní ročník se uskutečnil ve dnech 24. a 25. září 2013 v prostorách mosteckého hotelu Cascade. Hosty osobně přivítal člen představenstva a generální ředitel akciové společnosti KERAMOST, Ing. Jiří Fíla, který představil významné hosty konference a bohatý program včetně harmonogramu jednotlivých přednášek.
Při příležitosti takto významného setkání mnoha slévárenských odborníků byla předána ocenění, poděkování a dárkové předměty z rukou generálního ředitele třem jubilantům. Panu Otakaru Kudrnovi, za dlouholetou práci pro společnost KERAMOST a především pro provoz Obrnice, kde strávil řadu let jako ředitel. V současnosti působí pan Kudrna jako ředitel odštěpené akciové společnosti KERACLAY. Další ocenění patřilo panu Janu Petrákovi, bývalému servisnímu technikovi, který nedávno oslavil 70 let a v minulém roce odešel do důchodu. Panu Pavlu Pickovi, současnému servisnímu technikovi, jenž oslavil rovněž „kulatých“ 50 let.
Pro účastníky konference byl připraven zajímavý program, který kromě již avizovaných odborných přednášek zahrnoval také tématickou exkurzi do slévárenského provozu firmy „TESAS“ (Teplická strojírna s.r.o.). Ve slévárně hosty přivítali průvodci slévárnou, pan Ing. Václav Kořínek (obchodní oddělení) a pan Daniel Míka (vedoucí TPV). K vidění zde byly technologie a postupy při výrobě odlitků z šedé litiny, které při ruční výrobě dosahují hmotnosti až 3.000 kg. Odlitky z chromované litiny mají maximální váhu při ruční i strojní výrobě max. 200 kg. Rozměrné a hmotné odlitky jsou formovány ručně do sušené formy z přírodních formovacích směsí (včetně bentonitových pojiv z produkce KERAMOST, a.s.). Menší odlitky s nižší hmotností jsou formovány ručně nebo strojně do syntetických formovacích směsí. Jádra jsou převážně vyráběna ručně ze směsi CT-CO2. Mezi nejzajímavější a precizní hotové výrobky patřila především umělecká litina v podobě luceren, ozdobných dílů plotu, boků laviček a odpadkových košů.
Po návratu z exkurze, započala přednášková část konference, do které byly zařazeny zajímavé přednášky od renomovaných slévárenských expertů informující stanovování ekologických parametrů směsných bentonitů, parametrech jednotných bentonitových směsí ve slévárnách a provozních zkušenostech se směsnými bentonity ve slévárně. Jednou z přednášek byla také vzpomínka na celosvětově uznávaného slévárenského odborníka a specialistu dlouhodobě spolupracujícího s firmou KERAMOST,a.s., Ing. Antonína Hrušku, MASc. a jeho dílo.
Letošní již 17. ročník Bentonitové konference se opět stal příjemným místem k setkání odborníků, kteří měli možnost výměny praktických informací a zkušeností z prostředí malých i velkých slévárenských provozů. Právě společná diskuze během uplynulých let pomáhala vedení společnosti získávat názory, poznatky a požadavky na kvalitativní a technické parametry našeho širokého sortimentu slévárenských bentonitů. Na závěr bychom rádi poděkovali všem obchodním partnerům a zákazníkům za přízeň a důvěru.
Těšíme se na další setkání třeba již na mezinárodním slévárenském veletrhu FOND-EX, který se koná od 29. září do 3. října 2014 na výstavišti v Brně.